پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

سخنرانی شب ششم محرم

0
(0)
۴ بهمن ۱۳۹۹
938

آیة الله کلباسی در شب پنجم محرم سال ۱۳۹۹ شمسی به ادامه مباحث خود پیرامون سبک مدیریت خانواده پرداختند. ایشان در شب ششم با مرور تفکر اومانیستی، مفاهیم مهم آنها را مجدداً مورد بررسی قرار دادند. مفاهیمی چون شعار انسانگرایی، احترام به انسان، اهمیت به منافع فردی، آزادی لیبرالی، شبکه اخلاقی نسبیت اخلاق، احترام به آداب و رسوم دیگران و ولایت پذیری.

استاد با توجه به اهمیت مفهوم ولایت پذیری، این بحث را وسیعتر مورد کنکاش قرار داده و با اشاره به آیات اول و ۳۴ سوره نساء بیان نمودند که از اولین روز تولد بشر، جامعه خانواده به امر خدا شکل گرفت و اقتدار در این جامعه به عهده مرد گذاشته شده است.

اگر اقتدار مرد شکسته شود به نوعی ولایت پذیری فرزندان نیز شکسته شده و مفهوم اقتدار پروردگار در ذهن آنها شکل نمی گیرد. ولایت ولی الهی و پیغمبر اسلام و امام معصوم را کسی می پذیرد که ابتدا ولایت پدر را پذیرفته باشد. بنابراین تربیت اخلاقی با تربیت دینی ارتباط مستقیم دارد.

تفکر  اومانیستی و پاسخ به یک انتقاد

استاد در ادامه سخنرانی، انتقادی که یکی از افراد حاضر در جلسه مطرح نمودند را مورد بررسی قرار دادند. با توجه به اهمیت اقتدار پدر در خانه و نفی افکار اومانیستی، چطور می توان نظر روانشناسان مبنی بر تربیت غیر مستقیم و عدم تحکم و زورگویی را تبیین نمود؟

استاد در پاسخ به این انتقاد، با اشاره به داستانی از امام حسن و امام حسین علیهم السلام بیان می کنند که در اسلام و قرآن سفارش شده امر به معروف و نهی از منکر ابتدا باید با زبان لیّن و غیر مستقیم صورت گیرد. حال اگر پدری با قول لیّن و مهربان و امر و نهی غیر مستقیم، فرزند خود را به سمت هدایت جهت دهد اما فرزند بخاطر ارتباط با شبکه مجازی یا دوست ناباب یا هر علت دیگری بخواهد هنجارشکنی کند آیا پدر می تواند اقتداری به خرج دهد؟

طرفداران تفکر اومانیستی معتقدند پدر حق اقتدار ندارد ولی در جامعه اسلامی، حرف آخر را باید پدر بزند. حرف آخر یعنی پدر از ابتدای تولد فرزند، پله پله از مرحله امر و نهی های آرام همراه با کمی جدیت گذشته و نهایتاً به مرحله اقتدار اصلی رسیده است.

برخی از روانشناسان کشور ما که تحت نفوذ و تأثیر تفکر اومانیستی هستند معتقدند که حرمت انسان به قدری اهمیت دارد که حتی در پله آخر هم نباید به فرزندان امر و نهی اجباری و الزامی کرد. در حالی که وظیفه پدر اعلان جدی و خط قرمزهاست.

استاد در ادامه بحث با قرائت آیه ۴۲ سوره طه و بیان کامل معنای آن، به این مطلب اشاره می نمایند که اقتدار مرد به این نیست که از ابتدا، داد بزند و فریاد بکشد بلکه باید با قول لیّن و رفاقت و صمیمیت، به تربیت و هدایت فرزندان بپردازد.

تفکر اومانیستی و رشد عرفان های کاذب

اگر نظامی مثل لیبرال در جامعه ای حاکم شود به اندازه ای بر افکار تسلط می باید که تبدیل به ارزش گردیده و ضوابط خانواده را هم تحت سیطره خود در می آورد. یعنی خیلی از افراد پذیرفته اند که مرد نباید اقتدار و مدیریت داشته باشد. این اتفاق در کشور ما نیز افتاده است.

در چند دهه اخیر، گفتمان خانواده به قدری در جامعه ما قوی گشته که جامعه به سمت فردگرایی سوق داده شده است. هر چه مردم به سمت فردگرایی گرایش یابند اصلاً احساس نمی کنند که در دینداری سست شده اند. همچنین تصورشان از اسلام، سیال می شود.

سیال شدن اسلام یعنی به مرور زمان، مردم خود و دین خود را در معرض تغییر قرار داده و به تدریج دین معنوی و عرفانی را جایگزین دین توأم با شریعت می کنند. در نتیجه مردم به دینی متمایل می شوند که امر به معروف و نهی از منکر نکند و به اصطلاح به مردم «حال بدهد» نه اینکه حال آنها را بگیرد.

به عقیده استاد، به همین دلیل است که جایگاه سخنران و مداح در مراسم ها تغییر یافته است. جوانان به سمت مداحی بیشتر گرایش پیدا کرده اند چون مداح امر و نهی نمی کند و به اصطلاح گیر نمی دهد ولی سخنران امر و نهی و نصیحت می کند.

اصلاح اقتدار اومانیستی در خانواده

استاد با مرور اشاعه فرهنگ چهل تیکه ای غرب به این موضوع می پردازند که برای بازگشت اقتدار پدر به خانه و بهبود مدیریت، باید تغییراتی که در افکار به وجود آمده اصلاح گردد. هیچ بخشنامه، سخنران، مرجع تقلید یا قانونی نمی تواند به تنهایی این ماجرا را عوض کند. عامل اصلی، مردم هستند که باید به همان اندازه که خانواده مورد نفوذ و تهاجم قرار گرفته است، دست به اصلاح بزنند.

یکی از راهکارهای اصلاح مدیریت در خانواده، اشباع عاطفی خانم ها می باشد. برای اینکه در خانواده تفهیم گردد که مدیریت، شرط زندگی سالم  و تربیت موفق است باید خانم از محبت سیراب شود. خانم باید به این اصل برسد که همسرش مقابل او قرار نگرفته و قصد تخریب او را ندارد. مرد هم باید قبل از اجرای قانون، عامل به آن بوده تا حرف هایش تأثیر لازم را داشته باشد.

فایل صوتی سخنرانی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

سخنرانی شب نهم محرم
سخنرانی شب نهم محرم

آیت الله کلباسی تا شب هشتم محرم سال ۱۳۹۹ در خصوص سبک مدیریت در خانواده و تأثیر تفکرات غربی بر آن، صحبت نمودند. در شب نهم و در راستای مباحث شب های قبل، به بررسی جامعه شناسی خانواده پرداختند. ایشان سخن را اینگونه آغاز نمودند: ساخت ابزارهای جدید ارتباطی، شبکه های مجازی و ماهواره ای […]

۱۳ بهمن ۱۳۹۹
1572
بیشتر بدانید
سخنرانی شب هشتم محرم
سخنرانی شب هشتم محرم

آیت الله کلباسی درشب های گذشته در خصوص نفوذ تفکرات اومانیستی به جامعه و آثار آن صحبت نمودند. ایشان در شب هشتم محرم ۱۳۹۹ با مرور مطالب گذشته افزودند: در جامعه پست مدرن و فرا صنعتی، جامعه به سمت لیبرالیسم و فردگرایی سوق پیدا کرده است. در این روند، فرزندان هیچ خط قرمزی ندارند و […]

۱۳ بهمن ۱۳۹۹
1509
بیشتر بدانید
سخنرانی شب هفتم محرم
سخنرانی شب هفتم محرم

آیت الله کلباسی تا شب ششم محرم سال ۱۳۹۹، پیرامون مدیریت در خانواده ایراد سخنرانی نمودند. در شب هفتم با مرور مباحث گذشته به نفوذ تفکرات اومانیستی به نهاد خانواده اشاره و به استناد آیات اول و ۳۴ سوره نساء اثبات نمودند که اقتدار و مدیریت در خانه به عهده مردان می باشد. گفتمان فرد […]

۱۱ بهمن ۱۳۹۹
1282
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هشت =