پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

اوصاف‌علم‌امام‌در‌نهج‌البلاغه

0
(0)
۱۱ اسفند ۱۳۹۹
719

 

اوصاف علم امام در نهج البلاغه در پرتو تعارض زدایی از ادلّه

نویسندگان:

محمدجواد عصاری، عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیة

محمد عشایری منفرد، استادیار جامعة المصطفی العالمیة

چکیده:

یکی از ویژگی های پیشوایان الهی علم و دانش ویژه آنها است که انسان های عادی از آن بی بهره اند. این ویژگی هم بر اساس دلیل عقلی پذیرفته شده است و هم بعضی از آیات قرآن کریم و احادیث معتبر بر آن دلالت دارند.

عقل سلیم حکم می کند کسی که از جانب خداوند مسئولیت هدایت مردم را برعهده دارد و به عنوان جانشین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلّم از جانب خداوند منصوب می شود باید از علم و دانش کاملی نسبت به آنچه در هدایت انسان ها لازم است برخوردار باشد.

قرآن کریم با بیان عدم تساوی میان صاحبان علم و کسانی که علم و آگاهی ندارند، پیروی انسان های عادی را از صاحبان علم مورد توجه قرار داده است. در برخی احادیث معتبر نیز با اشاره به این ویژگی امام، توانایی پاسخ به هر گونه سوال، خبر دادن از اسرار و مکنونات انسان ها و یا پیشگویی از حوادث از نشانه ها و علایم امام بیان شده است.

علم غیب امام در نهج البلاغه

بعد از پذیرش این اصل عقلی، بحث درباره  کیفیت علم امام و میزان و محدوده آن از مباحث مهم کلامی است. بعضی راه افراط را پیش گرفته اند و برای امام، علم غیب مطلق و بی قید و شرط را قائل شده اند و بعضی هم راه تفریط را رفته اند و جایگاه امام را تا حد انسان های عادی تنزل داده اند.

بخشی از مستندات هر دو گروه، بعضی از اخبار و گزارش های تاریخی درباره علم غیب امام است که به حسب ظاهر، دارای دوگانگی و زمینه ای برای برداشت متفاوت است. بخشی از این گزارش ها در مورد علم غیب امام علی علیه السلام می باشد که در کتاب نهج البلاغه آمده است.

علم غیب یکی از موضوعاتی است که در خطبه ها، نامه ها و سخنان امام علی علیه السلام در کتاب شریف نهج البلاغه قابل بررسی است و می تواند منبع بسیار خوبی در این زمینه باشد.

به نظر می رسد تعارض ظاهری در این گزارش ها با درک صحیح ویژگی های علم خداوند و علم امام و تمایز قائل شدن بین آنها قابل حل است. بنابراین لازم است موضوعات علم غیب خداوند و علم غیب امام مورد بررسی قرار گیرد.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به فصلنامه پژوهش‌ های نهج البلاغه، سال نوزدهم، شماره ۶۴، بهار ۱۳۹۹.

دانلود فایل PDf مقاله: اوصاف علم امام در نهج البلاغه در پرتو تعارض زدایی از ادله

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

اشتغال اطفال
اشتغال اطفال

  بایسته ها و آثار تربیتی اشتغال اطفال از دیدگاه اسلام نویسندگان: حسین جاور، استادیار دانشگاه تهران فاطمه منظمی، کارشناسی ارشد دانشگاه تهران چکیده: مخاطرات پدید آمده در جوامع، به دنبال اشتغال اطفال، محققان را بر آن داشته تا به ممنوعیت کلی اشتغال اطفال بپردازند و به دیگر جنبه های آن کمتر توجه کنند. با […]

۲۴ خرداد ۱۴۰۰
804
بیشتر بدانید
فرهنگ‌خطرپذیری‌در‌بیانات‌رهبری
فرهنگ‌خطرپذیری‌در‌بیانات‌رهبری

  ارائه الگوی توسعه فرهنگ خطرپذیری سازمان های دفاعی بر اساس بیانات فرماندهی معظم کل قوا (مد ظلله العالی) نویسندگان: ناصر عسگری، استادیار دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری مهدی خیر اندیش، دانشیار دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری اسفندیار دشمن زیاری، استادیار دانشگاه آزاد اسلامشهر حسین نامدار، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم […]

۲۲ خرداد ۱۴۰۰
1847
بیشتر بدانید
تبیین‌ولایت‌در‌نامه‌های‌علوی
تبیین‌ولایت‌در‌نامه‌های‌علوی

  «تبیین ولایت» درون مایه نامه های امام علی علیه السلام به مردم بر اساس روش تحلیل محتوای کیفی نویسندگان: زینب نریمانی، دانشجوی دکترای زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران علی‌باقر طاهری نیا، استاد گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران چکیده: ولایت از اساسی ترین مسائل اسلام است. اتمام نعمت چه نعمت های مادی […]

۱۱ خرداد ۱۴۰۰
1932
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + پنج =