پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

سوره حدید و انقلاب اسلامی

0
(0)
۲۸ بهمن ۱۳۹۹
1076

 

طرحواره نظریه انقلاب اسلامی بر مبنای آموزه های آیه ۲۵ سوره حدید

نویسنده:

سید کاظم عبادی، دکترای مدیریت راهبردی دانش دانشگاه عالی دفاع ملی

چکیده:

غالب بررسی های انجام شده در موضوع انقلاب، ریشه در مطالعه تاریخی و تحلیل شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به ویژه در دوره زمانی نزدیک به وقوع هر یک از انقلاب ها دارد. به گونه ای که امروزه اکثر نظریه های کلاسیک درباره انقلاب ها مبتنی بر ایدئولوژی مارکسیسم و سوسیالیسم یا ایدئولوژی لیبرالیسم و سرمایه داری و با رویکردهای جامعه شناسی، اقتصادی و سیاسی طرح شده است.

برخورداری از نظریه معتبر درباره انقلاب ها مسئله مهمی است. همچنین فضای ذهنی و محیط متلاطم و در حال تحول در کشورهای مختلف جهان به ویژه در کشورهای اسلامی و فراهم شدن زمینه های جدید برای فعالیت انقلابیون، دستیابی به چنین نظریه ای را برای جهت دهی و هدایت جنبش های مردمی به امری لازم تبدیل کرده است.

برخورداری از نظریه ای پیرامون انقلاب اسلامی که قابلیت تبدیل به یک گفتمان مسلط و فراگیر را داشته باشد مهمترین بستر برای رهبری و جهت دهی انقلاب های اجتماعی در جهان کنونی برای تغییر وضع موجود و حرکت به سمت وضع مطلوب و آرمانی برای زندگی بشر است.

سوره حدید و انقلاب های الهی

نظر غالب محققین تاریخ قرآن این است که سوره حدید از سوره های مدنی است. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلّم در دوران اقامت و تبلیغ در مکه، در عمل تنها یک پیشوای الهی بود و فعالیت های او در هدایت و ارشاد مردم و مبارزه فکری و اعتقادی با مشرکان محدود می شد.

اما پس از استقرار در یثرب، علاوه بر ابلاغ رسالت دینی و رهبری مذهبی، باید رهبری سیاسی مسلمانان را نیز به عهده می گرفتند. زیرا در مدینه وضع جدیدی پیش آمده بود و ایشان باید گام های نخست و بنیادین را در جهت پی ریزی یک جامعه نوین بر اساس تعالیم اسلام بر می داشتند. از این رو خطرها و مشکلات احتمالی را پیش بینی کرده و به صورت یک رهبر سیاسی آگاه، شایسته و دورنگر، چاره اندیشی می کردند.

انقلاب صدر اسلام در همان حالی که انقلابی مذهبی و اسلامی بود، در همان حال انقلابی سیاسی، معنوی، اجتماعی و انقلابی اقتصادی و مادی نیز بود. یعنی آزادگی، عدالت، نبودن تبعیض های اجتماعی و شکاف های طبقاتی در متن تعالیم اسلامی است.

در همین راستا لازم است به این سوال پاسخ داده شود که آیا آیه ۲۵ سوره حدید که مطلع قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است، مؤلفه ها و شاخص های خاصی را درباره انقلاب های الهی ارائه می دهد تا بتوان بر مبنای آن طرحواره نظریه انقلاب اسلامی را تعریف و تبیین کرد؟

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به فصلنامه مطالعات مدیریت راهبردی دفاع ملی، سال سوم، شماره ۱۱، پاییز ۱۳۹۸.

دانلود فایل PDf مقاله: طرحواره نظریه انقلاب اسلامی بر مبنای آموزه های آیه ۲۵سوره حدید

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

کنش‌گفتاری‌ملکه‌سبا‌درقرآن
کنش‌گفتاری‌ملکه‌سبا‌درقرآن

  تحلیلی تربیتی بر کنش گفتارهای ملکه سبا در قرآن نویسنده: مرضیه محصص، استادیار دانشگاه شهید بهشتی چکیده: محیط اجتماعی و ادبیات گفتاری و نوشتاری، رابطه ای تنگاتنگ با هم دارند. بسیاری از متون، بازتاب محیط اجتماعی خویش هستند. قرآن کریم از قلمروهای متفاوت زبانی بهره برده و با گزینش آگاهانه و هدفمند الگوهای منظم […]

۱۷ اسفند ۱۳۹۹
268
بیشتر بدانید
امام‌صادق(ع)و‌مهندسی‌فرهنگ
امام‌صادق(ع)و‌مهندسی‌فرهنگ

  بررسی تاریخی جایگاه امام صادق علیه السلام در مهندسی فرهنگ و تمدن اسلامی نویسندگان: عباس رهبری، عضو هیئت علمی گروه الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فرهنگیان شهید مدرس کردستان حسین خسروی، عضو هیئت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه آزاد خمین سهراب اسلامی، عضو هیئت علمی گروه الهیات و معارف اسلامی دانشگاه […]

۱۳ اسفند ۱۳۹۹
686
بیشتر بدانید
آغاز ‌آفرینش در نهج‌البلاغه
آغاز ‌آفرینش در نهج‌البلاغه

  آغاز  آفرینش در نهج البلاغه: خاستگاه ها؛ تاریخ گذاری نویسنده: سعید شفیعی، استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران چکیده: در قرآن، مباحث مختلفی درباره آفرینش آسمان ها و زمین، آغازگری خدا در خلق، بارش باران و سرزنده شدن طبیعت و مانند آن دیده می شود. اما مسلمانان نخستین از چنین آیاتی تفسیر کیهان […]

۱۳ اسفند ۱۳۹۹
359
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − ده =