پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

امین زبان و ادب پارسی

0
(0)
۱۵ آذر ۱۳۹۹
363

این کتاب، مجموعه راهکارهای علمی و عملی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدّظّله العالی رهبر معظّم انقلاب اسلامی درباره پویش و گسترش زبان و ادبیّات فارسی می باشد.

امین زبان و ادب پارسی، مجموعه ای از سخنان و رهنمودهای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در باره  حفظ و گسترش زبان فارسی است و مخصوصاً از آن جهت که می تواند توجه جوانان مؤمن و انقلابی را به جایگاه رفیع این زبان جلب کند و دلبستگی به زبان و ادب فارسی را در آنان فزون تر سازد، سودمند است. امیدوار باید بود که ملّت ما فرصت داشتن رهبری ادیب و سخن دان و سخن شناس را مغتنم شمارد و در برابر طوفانی که می خواهد با پنهان شدن پشت نقاب «جهانی شدن» همه  مظاهر هوّیت و ملّیت کشورها و ملّت ها را محو سازد، ایستادگی کند.

این کتاب، با توجه به دلواپسی ها و امید بخشی های رهبر دانشور انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی سیّد علی خامنه ای مدّظلّه العالی در خصوص زبان فارسی پدید آمده است.

ایشان در دیداری که در تاریخ ۱۹/۹/۱۳۹۲ با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته اند، نگرانی عمیق خویش را از وضعیّت کنونی زبان فارسی با این جمله کوتاه و ژرف بیان کرده اند: «من خیلی نگران زبان فارسی ام؛ خیلی نگرانم … من می بینم کار درستی در این زمینه انجام نمی گیرد و تهاجم به زبان زیاد است» و بعد از آن، رهنمودها و راهکارهای فرهمندانه خویش را برای برون رفت از این هنگامه وانفسا بیان فرموده اند که آنچه این بزرگوار در این دیدار گفته اند و آنچه در طی سالیان پس از انقلاب اسلامی یادآور شده اند، مجموعه ای از بیم و امیدها را مقابل دید دست اندرکاران علمی و اداری فرهنگ و ادب و هنر گشوده که امید است از سردرگمی بیرون آیند و مردان مردی را به میدان گسیل دارند که با اندیشه ای فردوسی وار و قدرتی آرش گون، بیندیشند و با هر آنچه بر راه است از ناهمواری گرفته تا ناسازگاری، بستیزند تا بتوان طلوع روزی را دید که آنچه مایه هویّت و فرهنگ ایران سربلند است، دگرباره سر برآورد.

کتاب، شامل دو مقدمه و هفت فصل در ارتباط با موضوعات زیر می‌باشد:

۱- فصل اول: زبان ملی و ادبیات

۲-فصل دوم: زبان و ادبیات فارسی در رهگذر تاریخ، سیاهراه گذشته، گذرگاه اکنون و افق پیش ‌رو

۳-فصل سوم: بررسی حال و روز زبان فارسی از پنجره‌ ویژگی‌ها و راهکارها، موانع، سستی‌ها و کوتاهی‌ها

۴- فصل چهارم: وظایف رسانه‌ها، سازمان ها و شیفتگان در پاسداشت زبان و ادبیات فارسی

۵-فصل پنجم: آموزش و گسترش زبان و ادبیات فارسی در ایران و جهان

۶-فصل ششم: زبان فارسی و ویرایش

۷- فصل هفتم: دُرواژه‌ها

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به کتاب امین زبان و ادب پارسی، تألیف مقام معظم رهبری دامت برکاته، به کوشش دکتر محمدحسن مقیسه.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

خاندان کلباسی
خاندان کلباسی

در ابتدای کتاب خاندان کلباسی، مقدمه‌ای نسبتا طولانی در مورد مفهوم، اهمیت و آثار صله رحم و فضیلت آن در آیات و روایات ارایه شده و عقوبت قطع رحم در دنیا و آخرت بیان شده است. آنگاه به شرح احوال و مقامات معنوی جناب مالک اشتر نخعی و اقدامات مهم ایشان در دوران خلافت خلفا […]

۸ دی ۱۴۰۰
11730
بیشتر بدانید
نفحات اللیل در شرح دعای کمیل
نفحات اللیل در شرح دعای کمیل

نفحات اللیل در شرح دعای کمیل شرح ابعاد اخلاقی، اعتقادی و عرفانی دعای کمیل است. در این اثر ابتدا به بیان اهمیت معرفت نفس و کشف حقیقت در زندگی دنیوی و اخروی انسان‌ها پرداخته شده و پس از آن فقرات مهم دعای کمیل مورد شرح و بررسی قرار گرفته است. نگارنده هر قسمت از متن […]

۴ دی ۱۴۰۰
11895
بیشتر بدانید
علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال
علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال

کتاب علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال، توصیفی از مقام علمی علامه محمد ابراهیم کلباسی یکی از فقهای قرن سیزدهم هجری قمری و انعکاس دیدگاه‌های مختلف در مورد مقام و منزلت علمی و معنوی ایشان است. در این اثر ابتدا شرح مختصری از احوال و آثار علامه که عمدتا در فقه شیعه […]

۲۸ آذر ۱۴۰۰
11981
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 13 =