پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

امیر دلها

0
(0)
۲۵ بهمن ۱۴۰۰
4251

خجسته زادروز حضرت عشق بر دوست داران و ارادتمندانش هزاران بار مبارک باد. در آستانه میلاد مولود کعبه شما را به خواندن متنی از زبان آن حضرت دعوت می کنیم.

در دامان رسول خدا:

من علی فرزند ابوطالب و فاطمه بنت اسد در روز سیزدهم رجب سال ۳۰ عام الفیل، در شهر مکه و در درون خانه کعبه متولد شدم.

پدرم ابوطالب، چندین فرزند داشت و از نظر معیشت در تنگنا بود. خویشان نزدیک به یاری وی شتافتند و هر کدام سرپرستی یکی از فرزندان او را بر عهده گرفتند.

از آن میان رسول خدا صلی الله و علیه وآله وسلم مرا برگزیدند تا هم چون عضوی از خانواده آن حضرت، در کنار ایشان و خانواده شان زندگی کنم.

پیامبر پسری نداشتند، اما تقدیر الهی چنان بود که از من، چونان فرزندشان نگهداری کنند و در رشد و تربیت من از هیچ لطفی دریغ نورزند و تمام مهر و عطوفتی را که یک پدر به فرزندش دارد، برای من به کار گیرند.

مهربان تر از پدر:

رسول خدا مرا در دامان خویش می نشاندند و در آغوش می گرفتند و در بستر مخصوص خود جای می دادند. در کنار ایشان آرام می گرفتم و بوی خوش آن حضرت به مشامم می رسید. حتی گاه غذا را لقمه لقمه در دهانم می گذاشتند.

آن بزرگوار هرروز درس جدیدی از اخلاق نیکو به من می آموختند و از من می خواستند که در گفتار و رفتار، از ایشان پیروی کنم.

بهره های معنوی و علمی که از رسول خدا برده ام و جایگاه والایی که از این رهگذر در درگاه خداوند یافته ام، فراتر از آن است که بتوانم بیان کنم.

دوران کودکی را در کنار پیامبر پشت سر گذاشتم و دوره نوجوانی را تجربه می کردم که خدای متعال آن بزرگوار را در چهل سالگی برای پیامبری برگزید.

پیشگام در ایمان به رسول خدا:

روز دوشنبه نبوت بر رسول خدا ابلاغ و آن حضرت به رسالت مبعوث شد و من صبح روز سه شنبه اسلام آوردم و ایمان خویش را به رسول خدا اعلام کردم. از آن روز به بعد رسول خدا به نماز می ایستادند و من در سمت راست ایشان می ایستادم و با آن حضرت نماز می خواندم.

به حق بنده ات علی، مغفرت خود را شامل علی کن!

یک بار از رسول خدا خواهش کردم که برای من دعا و از خدا طلب مغفرت کنند. ایشان فرمودند: برایت دعا می کنم. سپس برخاستند و به نماز ایستادند.

هنگامی که دست خود را برای دعا به درگاه الهی بلند کردند، شنیدم که چنین دعا کردند: بار پروردگارا، به حق بنده ات علی، مغفرت خود را شامل علی کن!

عرض کردم یا رسول خدا چرا این چنین دعا کردید؟! فرمودند: آیا نزد خدا کسی گرامی تر از تو وجود دارد که برای اجابت دعا، او را شفیع قرار دهم؟!

علی را دوست بدار…:

در یکی از روزها که فرشته وحی بر پیامبر فرود آمد، این پیام را برای آن حضرت آورد: ای محمد، این فرمان خداست که علی را دوست بداری و به دوستان او نیز محبت بورزی، زیرا خداوند متعال علی را دوست دارد و دوستان او را نیز دوست می دارد.

دلیل لطف و محبت رسول خدا به من:

اینکه من نزد رسول خدا موقعیت خاصی داشتم و آن حضرت مرا دوست داشت و یار نزدیک و معتمد خود می شمرد، هرگز به این دلیل نبود که خویشاوند او بودم؛ بلکه دلیل آن همه لطف و محبت، فقط و فقط تلاش و جهاد من در راه خدا از یک سو خیرخواهی و دلسوزی من از سوی دیگر بود.

محافظت از جان رسول خدا:

هنگامی که رسول خدا برای حفظ جان خویش و مسلمانان به شعب ابی طالب پناه بردند، پدرم برای حفظ جان آن حضرت شب ها محل خواب ایشان را تغییر می داد و به من می گفت در بستر وی بخوابم تا کسی متوجه تغییر محل استراحت شان نشود.

برادر رسول خدا:

هنگامی که رسول خدا میان اصحاب خویش پیمان برادری برقرار کردند، به آن حضرت عرض کردم: ای رسول خدا، در میان همه اصحاب خویش برادری ایجاد کردی، ولی مرا تنها گذاشتی و کسی را برای برادری با من انتخاب نکردی.

رسول خدا در پاسخ فرمودند: تو را برای برادری با خودم انتخاب کرده ام. تو در دنیا و آخرت برادر من هستی و جایگاه تو نزد من، همانند جایگاه هارون نزد موسی است.۱

خلیفه دوم می گوید از پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم شنیدم که می فرمود: اگر مردمان بر عشق علی ابن ابیطالب گرد هم می آمدند، آفریدگار آتش دوزخ را نمی آفرید، زیرا علاقه به علی آنان را به کارهای نیک وا، و از کارهای زشت باز می داشت.۲

منابع:

۱- برگرفته ازکتاب علی از زبان علی نویسنده محمد محمدیان.

۲- برگرفته از کتاب امیر گلها نویسنده حسین سیدی.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

انیس النفوس
انیس النفوس

شناخت مختصری از زندگانی امام رضا حضرت علی بن موسی‌ الرضا علیه‌ السلام در روز یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ هجری دیده به جهان گشودند.۱پدرشان امام کاظم و مادرش بانویی با فضیلت به نام «تُکْتَمْ» بود که پس از تولد حضرت، از طرف امام کاظم علیه‌ السلام، «طاهره» نام گرفت.۲ کنیه ایشان «ابوالحسن» و لقبشان «رضا» […]

۲۰ خرداد ۱۴۰۱
55858
بیشتر بدانید
آئین زیارت
آئین زیارت

عمریست هر از چند گاهی به زیارت قبور ائمه علیهم‌ السلام قدم می‌ گذاریم در جستجوی یک راز نهانی! امیدواریم دریچه‌ای به قلب مکدرمان گشوده شود و جلوه‌ ای آسمانی و الهی بر سینه مان حلول یابد. از سویی نفَس اولیای الهی چراغ راهی است که می‌ توان با استمداد از آن راه را از […]

۱۸ خرداد ۱۴۰۱
13985
بیشتر بدانید
سید امیر احمد، شاهچراغ
سید امیر احمد، شاهچراغ

  حضرت سيد امير احمد علیه‌ السلام ملقب به شاهچراغ و سيد السادات الاعاظم، فرزند بزرگوار امام موسی كاظم علیه‌السلام هستند. پسران امام هفتم علیه‌ السلام بنا به مشهور نوزده نفر می‌ باشند. حضرت احمد بن موسی و محمد بن موسی علیهما السلام از یک مادر که، ام احمد، خوانده می‌ شد متولد گردیدند. فضائل […]

۱۵ خرداد ۱۴۰۱
10357
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =