پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

امام خمینی و کاپیتولاسیون

0
(0)
۴ آبان ۱۴۰۰
1980
قسمتی از بیانات امام خمینی (ره) درباره کاپیتولاسیون :

«قانون در مجلس بردند، در آن قانون اولا ما را ملحق کردند به پیمان وین و ثانیا الحاق کردند به پیمان وین که تمام مستشاران نظامى آمریکا با خانواده هایشان، با کارمندهاى فنى شان، با کارمندان اداریشان، با خدمه شان، با هر کس که بستگى به آنها دارد، اینها از هر جنایتى که در ایران بکنند مصون هستند؛ اگر یک خادم آمریکایى، اگر یک آشپز آمریکایى مرجع تقلید شما را در وسط بازار ترور کند، زیرپا منکوب کند، پلیس ایران حق ندارد جلو او را بگیرد!

دادگاه ­هاى ایران حق ندارد محاکمه کنند! بازپرسى کنند! باید برود آمریکا! آنجا در آمریکا ارباب­ ها تکلیف را معین کنند! دولت سابق این تصویب را کرده بود و به کسى نگفت.

دولت حاضر این تصویب نامه را در چند روز پیش از این، برد به مجلس و در چند وقت پیش از این به سنا بردند و با یک قیام و قعود، مطلب را تمام کردند و باز نفس شان در نیامد.

در این چند روز این تصویب­نامه را بردند به مجلس شورا و در آنجا صحبت­ هایى کردند، مخالفت ­هایى شد، بعضى از وکلا هم مخالفت­ هایى کردند، صحبت­ هایى کردند لکن مطلب را گذراندند، با کمال وقاحت گذراندند، دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفدارى کرد. ملت ایران را از سگ ­هاى آمریکا پست ­تر کردند .

اگر چنان چه کسى سگ آمریکایى را زیر بگیرد بازخواست از او می­ کنند، اگر شاه ایران یک سگ آمریکایى را زیر بگیرد بازخواست مى­ کنند و اگر چنان چه یک آشپز آمریکایى، شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد چرا؟

براى این که مى­ خواستند وام بگیرند از آمریکا. آمریکا گفت این کار باید بشود (لابد اینجور است) بعد از سه چهار روز ، وام ۲۰۰ میلیون دلارى تقاضا کردند … ایران خودش را فروخت براى این دلارها … ما را جزو دول مستعمره حساب کرد، ملت مسلم ایران را پست­تر از وحشی ­ها در دنیا معرفى کرد، در ازاى وام ۲۰۰ میلیون که ۳۰۰ میلیون پس بدهند.

نظامیان آمریکایى، مستشاران نظامى آمریکایى به شما چه نفعى دارند؟ آقا اگر این مملکت اشغال آمریکاست پس چرا این قدر عربده مى­ کشید، پس چرا این قدر دم از ترقى مى ­زنید؟ اگر این مستشاران نوکر شما هستند پس چرا از ارباب­ ها بالاترشان مى ­کنید؟

پس چرا از شاه بالاترشان مى­ کنید. اگر نوکرند مثل سایر نوکرها با آنها عمل کنید. اگر کارمند شما هستند مثل سایر ملل که با کارمندانشان عمل مى ­کنند ، شما هم عمل کنید .

اگر مملکت ما اشغال آمریکایی ­ست پس بگویید … ما زیر چکمه آمریکا برویم چون ملت ضعیفى هستیم؟! چون دلار نداریم؟!

آمریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از آمریکا بدتر، شوروى از هر دو بدتر، همه از هم بدتر ، همه از هم پلیدتر اما امروز سر و کارما با این خبیث­ هاست ، با آمریکاست. رئیس جمهور آمریکا بداند ، بداند این معنا را که منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما . امروز منفورترین افراد بشر است پیش ملت ما.

باید هیاهو کنید ، باید بریزید وسط مجلس ، به هم باید بپرید که نگذرد این مطلب، به صرف اینکه من مخالفم درست می ­شود؟! دیدید که می­ گذرد، پس نگذارید ، یک همچو مجلسى وجود پیدا کند، از مجلس بیرون شان کنید .

ما این قانون را که در مجلس واقع شد، قانون نمى­ دانیم. ما این مجلس را مجلس نمى ­دانیم.  ما این دولت را دولت نمى­ دانیم ، اینها خائنند به مملکت ایران ، خائنند».

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

فردوسی در بیانات رهبری
فردوسی در بیانات رهبری

«خوشبختانه ادبیات سلف ما همه ‌اش در جهت ارزش های الهی و اسلامی است؛ از جمله همین شاهنامه که شما به آن اشاره کردید. اول انقلاب عده ای از مردم بااخلاص بی‌‌اطلاع رفته بودند قبر فردوسی را در طوس خراب کنند! وقتی من مطلع شدم، چیزی نوشتم و فورا به مشهد فرستادم؛ که آن را […]

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
4854
بیشتر بدانید
شهید مطهری از نگاه شخصیت های بزرگ
شهید مطهری از نگاه شخصیت های بزرگ

امام خمینی: «مطهری که در طهارت روح و قوت ایمان و قدرت بیان کم نظیر بود مفت و به ملا اعلی پیوست لکن بدخواهان بدانند که با رفتن او شخصیت اسلامی و علمی و فلسفی اش نمی رود. مطهری فرزندی عزیز برای من و پشتوانه‌ای محکم برای حوزه‌های دینی و علمی و خدمتگزاری سودمند برای […]

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
3161
بیشتر بدانید
عید فطر از منظر بزرگان
عید فطر از منظر بزرگان

امام خمینی: «فطر، روزی است که خداوند تعالی برای مسلمین عید قرار داده تا با اجتماع خود در نماز و خطابه‌های مناسب با هر عصر، راه و روش خود را در مقابل اسلام و مقابل دشمنان خونخوار آن بیابند».(صحیفه امام، ج۳، ص۱۷۰) امام معیارهای خاصی برای عید فطر مشخص می‌کنند که بر مبنای آنها باید […]

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
3118
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + چهار =