پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

سبک‌زندگی حضرت‌زهرا(۵)

0
(0)
۱۶ دی ۱۴۰۰
35542

به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ کبری فاطمه زهرا(س) مجموعه بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» منتشر شده است.

فصل پنجم. الگوی زن مسلمان‌ایرانی/فاطمه‌زهرا زنی که اسلام می خواهد بسازد

فاطمه‌زهرا الگویی همه جانبه:

«اسلام، فاطمه -آن عنصر برجسته و ممتاز ملکوتی- را به عنوان نمونه و اسوه‌ زن معرفی می‌کند. آن، زندگی ظاهری و جهاد و مبارزه و دانش و سخنوری و فداکاری و شوهرداری و مادری و همسری و مهاجرت و حضور در همه‌ میدان‌های سیاسی و نظامی و انقلابی و برجستگی همه جانبه‌ او که مردهای بزرگ را در مقابلش به خضوع وادار می‌کرد، این هم مقام معنوی و رکوع و سجود و محراب عبادت و دعا و صحیفه و تضرع و ذات ملکوتی و درخشندگی عنصر معنوی و هم‌پایه و هم‌وزن و هم‌سنگ امیرالمؤمنین و پیامبر بودن اوست. زن، این است. الگوی زنی که اسلام می‌خواهد بسازد، این است».

بیانات در دیدار با جمع کثیری از بانوان (۱۳۶۸/۱۰/۲۶)

الگویی برای فهم درست و هوشیاری در موقعیت‌ها:

«فاطمه‌زهرا و زینب‌کبری سلام‌‌الله‌‌علیهما  زنان الگو و نمونه‌‌ اسلامند. زن امروز دنیا الگو می‌خواهد. اگر الگوی او زینب و فاطمه‌‌ زهرا باشند، کارش عبارت است از فهم درست، هوشیاری در درک موقعیت‌ها و انتخاب بهترین کارها؛ ولو با فداکاری و ایستادن پای همه‌چیز برای انجام تکلیف بزرگی که خدا بر دوش انسان‌ها گذاشته است، همراه باشد. زن مسلمانی که الگویش فاطمه‌‌‌زهرا یا زینب‌کبری علیهماالسلام باشد، این است.

اگر زن به فکر تجملات و خوش‌گذرانی‌ها و هوس‌های زودگذر و تسلیم شدن به احساسات بی‌بنیاد و بی‌ریشه باشد، نمی‌تواند آن راه را برود؛ باید این وابستگی‌ها را که مثل تارعنکبوت بر پای یک انسان رهروست، از خود دور کند، تا بتواند آن راه را برود؛ کمااین که زن ایرانی در دوران انقلاب و در دوران جنگ همین کار را کرد، و انتظار این است که در همه‌ دوران انقلاب همین کار را بکند».

بیانات در دیدار جمعی از پرستاران (۱۳۷۰/۰۸/۲۲)

فاطمه زهرا الگو و اسوه زن مسلمان ایرانی

فاطمه زهرا الگو و اسوه زن مسلمان ایرانی

الگوی زن مسلمان ایرانی:

«زن‌های مومن در جامعه‌ ما سعی کنند قدر زن ایرانیِ مسلمان را بدانند. ارزش زن اسلامی و مسلمان را بدانید. زنی که در اختلاط و معاشرت، با مرد قاطی نمی‌شود و خود را وسیله‌یی برای جلب چشم مرد نمی‌داند و خود را بالاتر از این می‌داند؛

زنی که شانش را عزیزتر از این می‌شمارد که خود را عریان کند و با صورت و موی و بدن خود، چشم روندگان را به سمت خویش جلب کند و هوس آنها را اشباع نماید؛ زنی که خود را در دامنه‌ی قله‌یی می‌داند که در اوج آن، فاطمه‌‌زهرا سلام‌‌الله‌‌علیها – بزرگترین زن تاریخ بشر – قرار دارد؛ آن زن، زن مسلمان ایرانی است. این زن باید دیگر از این بازیچه‌های فراهم آمده‌ی تمدن غربی و روشهای توطئه‌آمیز آن، رو بگرداند و به آن بی‌اعتنایی کند».

بیانات در دیدار با جمع کثیری از بانوان (۱۳۶۸/۱۰/۲۶)

الگویی برای درس گرفتن و گرایش قلب‌ها:

«فاطمه‌ زهرا سلام‌‌الله‌‌علیها را که می‌خواهید معرفی کنید، آن‌چنان معرفی کنید که یک انسان مسلمان، یک زن مسلمان، یک جوان مسلمان از آن زندگی درس بگیرد؛ در دل خود نسبت به آن مجسمه‌ قداست و طهارت و حکمت و معنویت و جهاد، احساس خشوع و خضوع و وابستگی کند.

این، طبیعت انسان است. ما انسان‌ها تابع و متمایل به کمالیم. اگر بتوانیم کمال را در خودمان ایجاد کنیم، می‌کنیم؛ اگرنه، آن کسی که صاحب کمال است، به طور طبیعی انسان به او گرایش دارد».

بیانات در دیدار جمعی از مداحان (۱۳۸۹/۰۳/۱۳)

دانلود ویدئو
رمز «یازهرا»:

«هیچ کس – نه امام بزرگوار، نه بزرگان انقلاب – در دوران دفاع مقدس به رزمندگان نگفت که رمز «یا زهرا» براى حملاتتان بگذارید، یا سربند «یا زهرا» ببندید؛ اما هرچه که شما نگاه می‌کنید، در طول دوران دفاع مقدس، اسم مبارک حضرت زهرا از همه‌ نام‌هاى مطهر و مبارک دیگر بیشتر مطرح است، بیشتر آورده می‌شود؛ هم چنین نام مبارک حضرت بقیةالله ارواحنا فداه.

این دو نام در انقلاب، به طور طبیعى، بدون دستور، بدون یک مطالعه‌ قبلى، همین طور از دل‌ها و از ایمان‌ها و از عواطف روئیده است؛ این نشانه‌ مبارکى است؛ نشانه‌ توجه آن بانوى دو عالم، آن عنصر ملکوتىِ الهىِ بى‌نظیر در عرصه‌ وجود از لحاظ نورانیت – بعد از پدر بزرگوار و امیرالمؤمنین علیه‌السلام – است».

بیانات در دیدار جمعی از شاعران و ذاکرین اهل بیت(ع)(۱۳۹۰/۰۳/۰۳)

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

فردوسی در بیانات رهبری
فردوسی در بیانات رهبری

«خوشبختانه ادبیات سلف ما همه ‌اش در جهت ارزش های الهی و اسلامی است؛ از جمله همین شاهنامه که شما به آن اشاره کردید. اول انقلاب عده ای از مردم بااخلاص بی‌‌اطلاع رفته بودند قبر فردوسی را در طوس خراب کنند! وقتی من مطلع شدم، چیزی نوشتم و فورا به مشهد فرستادم؛ که آن را […]

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
4846
بیشتر بدانید
شهید مطهری از نگاه شخصیت های بزرگ
شهید مطهری از نگاه شخصیت های بزرگ

امام خمینی: «مطهری که در طهارت روح و قوت ایمان و قدرت بیان کم نظیر بود مفت و به ملا اعلی پیوست لکن بدخواهان بدانند که با رفتن او شخصیت اسلامی و علمی و فلسفی اش نمی رود. مطهری فرزندی عزیز برای من و پشتوانه‌ای محکم برای حوزه‌های دینی و علمی و خدمتگزاری سودمند برای […]

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
3153
بیشتر بدانید
عید فطر از منظر بزرگان
عید فطر از منظر بزرگان

امام خمینی: «فطر، روزی است که خداوند تعالی برای مسلمین عید قرار داده تا با اجتماع خود در نماز و خطابه‌های مناسب با هر عصر، راه و روش خود را در مقابل اسلام و مقابل دشمنان خونخوار آن بیابند».(صحیفه امام، ج۳، ص۱۷۰) امام معیارهای خاصی برای عید فطر مشخص می‌کنند که بر مبنای آنها باید […]

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
3110
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 15 =