پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

افتتاح اولین مجلس شورای اسلامی

0
(0)
۷ خرداد ۱۴۰۱
7365

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اگرچه هنوز مجلس نام شورای ملی به خود داشت اما شمارش دوره‌ های مجالس از ابتدا آغاز شد و اولین دوره مجلس پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، روز ۷ خرداد ۱۳۵۹ ه.ش آغاز به کار کرد.

اصل شصت و دو قانون اساسی:

مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم و با رای مخفی انتخاب می شوند تشکیل می گردد. شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان و کیفیت انتخابات را قانون معین خواهد کرد.

تعریف مجلس:

به مجموعه‌ ای از افراد گفته می‌شود که در هر کشور به منظور وضع قوانین و نظارت بر اجرای آنها معمولا با رای آزاد، مستقیم و مخفی مردم انتخاب می‌ شوند. در ایران به پارلمان مجلس گفته می‌ شود.
در کشورهایی که تفکیک قوا صورت پذیرفته است، پارلمان قوه قانونگذاری را تشکیل می‌ دهد.
پارلمان در بیشتر کشورها از دو مجلس تشکیل می‌ شود. یکی مجلسی که اعضای آن مستقیما توسط مردم انتخاب می‌ شوند مانند مجلس شورای اسلامی ایران، مجلس عوام انگلستان، مجمع ملی فرانسه و مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا و دیگری مجلسی که اعضای آن با شرایط محدودتری و نه ضرورتا رای مردم انتخاب می‌ شوند.
امتیازی که نمایندگان مجلس از آن برخوردار می‌ شوند که بر اساس آن نمی‌ توان آنها را بدون اجازه مجلس به هر اتهامی بازداشت کرد.

تاریخچه مجلس شورای اسلامی:

با پیروزی انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع اصلی قانون گذاری در جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را آغاز کرد.

بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۲۷۰ نفر در نظر گرفته شد و تغییر این تعداد بر اساس سازوکاری پیش بینی شد که از تاریخ همه پرسی سال ۱۳۶۸هجری شمسی پس از هر ده سال ، با در نظر گرفتن عوامل انسانی ، سیاسی ، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر بیست نفر نماینده می تواند اضافه شود.
اولین انتخابات مجلس در بیست و چهارم اسفندماه ۱۳۵۸ ه.ش برگزار شد و در روز هفتم خرداد ماه ۱۳۵۹ ه.ش اولین جلسه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

با توجه به شرایط انقلابی جامعه ایران، این دوره، به خاطر اختلاف‌ نظر شدید نمایندگان که از طیف‌ ها و گروه‌ های مختلف سیاسی بودند، به تغییر قوانین قدیمی و تصویب قوانین جدید مشغول شد. البته وقوع جنگ در سال  ۱۳۵۹ ه.ش، سال‌ های پایانی دوره مجلس اول را به خود مشغول کرد.

مجلس شورای اسلامی:

مجلس مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین رکن قانون‌گذاری و نظارت بر نظام جمهوری اسلامی ایران است که نمایندگان آن به صورت مستقیم و با رای مردم انتخاب می‌ شوند.

دوره مجلس شورای اسلامی ۴ سال و دوره نمایندگی نمایندگان نیز هم زمان با دوره مجلس شورای اسلامی است، بنابراین اگر نماینده‌ ای از طریق انتخابات میان دوره‌ای به نمایندگی انتخاب شود مدت نمایندگی وی محدود به پایان دوره مجلس خواهد بود.

مجلس شورای اسلامی تعطیل‌ بردار نیست به همین جهت انتخابات هر دوره مجلس باید بیش از پایان دوره قبل برگزار شود تا کشور در هیچ دوره‌ای بدون مجلس نباشد.

بنابراین هیچ عاملی نمی‌ تواند مانع انتخابات و تشکیل مجلس شود مگر جنگ و اشغال نظامی که در این صورت با پیشنهاد رئیس‌ جمهور و تصویب دو سوم نمایندگان و تایید شورای نگهبان انتخابات مناطق اشغال شده یا کل کشور برای مدت معینی متوقف می‌شود در این صورت مجلس سابق به کار خود ادامه خواهد داد.

نهادهای وابسته مجلس شورای اسلامی:

مرکز پژوهش‌ های مجلس شورای اسلامی، دیوان محاسبات کشور، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد از نهادهای وابسته به مجلس شورای اسلامی است.

مجلس شورای اسلامی:

نهاد قانون گذاری جمهوری اسلامی ایران که اعضای آن بر اساس اصل شصت و دو قانون اساسی با رای مستقیم مردم انتخاب می‌ شوند. مجلس شورای اسلامی در حال حاضر دارای ۲۹۰ نماینده است.

وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی:

نمایندگان مجلس و به طور کلی مجلس شورای اسلامی دو وظیفه اصلی دارند:

الف – قانونگذاری:

براساس اصل هفتاد و یکم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی صلاحیت عام قانونگذاری را دارا می باشد:

«مجلس شورای اسلامی در عموم مسایل در حدود مقرر در قانون اساسی می تواند قانون وضع کند».

ب- نظارت مجلس:

مجلس شورای اسلامی علاوه بر وظیفه قانون گذاری، مسئولیت های نظارتی نیز بر عهده دارد:

۱- نظارت (دخالت) مجلس در تشکیل دولت

۲- نظارت عام نمایندگان

۳- نظارت بر امور مختلف کشور

۴- نظارت اطلاعی: یکم – صلح دعاوی

۵-نظارت مالی:

یکم- تصویب بودجه سالانه.

دوم- دیوان محاسبات کشور مستقیما زیر نظر مجلس شورای اسلامی می باشد.

جهت اطلاع بیشتررجوع شود::

جایگاه مجلس شورای اسلامی در ساختار قدرت سیاسی جمهوری اسلامی ایران، محمد رضا موثق.

حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، سید محمد هاشمی، ج ۲.

نگرشی به اولین دوره مجلس شورای اسلامی، مولف مجلس شورای اسلامی، روابط عمومی، دفتر نشر تبلیغات.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

روز جهانی محیط زیست
روز جهانی محیط زیست

هر سال روز ۱۶ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. تاریخچه: تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ بر می‌گردد، در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این […]

۱۵ خرداد ۱۴۰۱
7647
بیشتر بدانید
قیام ۱۵ خرداد
قیام ۱۵ خرداد

بی‌ تردید هیچ دگرگونی و انقلابی بی ‎ریشه و علت پدید نمی‌ ‎آید و بستر ها و عواملی در شکل گیری آن موثر است. قیام ۱۵ خرداد نیز جنبشی ماندگار و اثر گذار است و نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌ رود. این قیام، سر آغاز تحولات و دگرگونی‌ های شگفت‌ […]

۱۴ خرداد ۱۴۰۱
6694
بیشتر بدانید
رحلت امام خمینی
رحلت امام خمینی

۱۴ ‌خرداد‌ ماه سال ۱۳۶۸ ه.ش یکی از تلخ‌ ترین و غمبارترین روزهای تاریخ ایران به شمار می‌ رود، روزی که بت شکن قرن و ابراهیم زمان از میان ملت ایران پر کشید. سید روح‌ الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در ۱۴ خرداد سال […]

۱۳ خرداد ۱۴۰۱
5086
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 17 =