پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

تمدن سازی اسلامی

0
(0)
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
1697

 

کارکردهای بسیج جهان اسلام در تمدن سازی اسلامی

نویسندگان:

همایون همتی، استادیار ادیان و عرفان دانشگاه وزارت امور خارجه

علیرضا پیروزمند، عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی

مهدی ناظمی اردکانی، دانشیار مدیریت دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام

محمد خورشیدی، دانشجوی دکترای مدیریت راهبردی دانشگاه عالی دفاع ملی

چکیده:

وجود ظرفیت های گوناگون تمدنی در جهان اسلام، لزوم پرداختن به مباحث تمدن سازی اسلامی را در قالب همگرایی های همه جانبه جهان اسلامی و بسیج منابع مادی و معنوی دو چندان می کند.

با وجود الگوهای مختلف در نظام های سیاسی جهان اسلام در حال حاضر مشکل اساسی کشورهای اسلامی، کم توجهی به بعد جهانی سازی اسلام، وجود واگرایی در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ضعف در نگرش تمدنی میان نخبگان و دولتمردان جهان اسلام می باشد.

نگرشی که مدتهاست اسباب انحطاط و عقب ماندگی ملت های مسلمان را به خصوص در مواجهه با تمدن غرب رقم زده است.

تمدن سازی اسلامی

با توجه به ابتناء تمدن اسلامی بر وحی و آموزه های الهی و وجود ظرفیت های بی نظیر جهان اسلام برای تمدن سازی اسلامی لازم است ظرفیت های بنیادین جهان اسلام اعم از منابع مادی و معنوی شناسایی شده و با همگرا ساختن جهان اسلام در عرصه های گوناگون اجتماعی، زمینه های لازم جهت نیل به سوی تمدن نوین اسلامی را فراهم آورد.

جهان اسلام با ظرفیت هایی که در اختیار دارد توان ایجاد تمدنی انسان ساز بر مبنای ارزش های اسلامی و الهی را داشته و به تعبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می توانیم تمدن نوین اسلامی را بر پا کنیم و دنیایی بسازیم که سرشار باشد از معنویت و با کمک معنویت و هدایت معنویت راه برود.

اهمیت تمدن سازی اسلامی

جهان اسلام با دارا بودن فرهنگ مشترک اسلامی و ظرفیت های مختلف، این توان را دارد که با بسیج منابع و ظرفیت های خود، پایه های تمدن نوین اسلامی را در مواجهه با تمدن غرب استحکام بخشیده و در ابعاد جهانی پاسخگوی نیاز امروز بشریت باشد.

بنابراین پرداختن به مباحث تمدن سازی و حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی از این جهت که شرط بقا و صیانت از فرهنگ اسلامی در فرایند تمدن سازی است حائز اهمیت خواهد بود. از طرفی در فرهنگ های غالب، فرهنگی که نتواند امتداد تمدنی برای خودش ایجاد کند جهانی نمی شود.

پس اگر کشورهای اسلامی نتوانند الگوی تمدن سازی اسلامی را ترسیم کنند و در واقع کاری به آینده نداشته باشند در موازنه تقابل با دنیای غرب در معرض زوال و نابودی قرار می گیرند.

از این رو لازم است به طور دقیق بررسی گردد که چه کارکردهای رفتاری و عینی برای جهان اسلام و بسیج آن جهت تمدن سازی اسلامی نیاز است.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به فصلنامه مطالعات مدیریت راهبردی دفاع ملی، سال سوم، شماره ۱۲، زمستان ۱۳۹۸.

دانلود فایل PDF مقاله: کارکردهای بسیج جهان اسلام در تمدن سازی اسلامی

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

تاثیر روزه داری بر عزت نفس
تاثیر روزه داری بر عزت نفس

بررسی تاثیر روزه داری در ماه مبارک رمضان بر عزت نفس و سلامت روانی دانشجویان نویسندگان: مریم جوانبخت سید علیرضا ضیایی سید مهران همام علی رهنما چکیده برخی مطالعات تاثیرات مثبت روزه داری را در بهبود وضعیت روانی افراد مطرح کرده اند. هدف از انجام این پژوهش ارزیابی تاثیر روزه بر عزت نفس و سلامت […]

۲۴ فروردین ۱۴۰۰
2452
بیشتر بدانید
انسان شناسی صدرایی
انسان شناسی صدرایی

تربیت انسان در پرتو انسان شناسی صدرایی نویسنده ناصر مومنی چکیده انسان و شناخت ابعاد وجودی او از دیرباز مورد توجه اندیشمندان حوزه دین، اخلاق، فلسفه و عرفان بوده است، ولی در حکمت متعالی صدرایی با نگاه به رویکردهای دینی، اخلاقی، فلسفی و عرفانی و با هدف تفاهم این مشرب‌ها تبیین شده است، این مسأله […]

۱۸ فروردین ۱۴۰۰
3412
بیشتر بدانید
کنش‌گفتاری‌ملکه‌سبا‌درقرآن
کنش‌گفتاری‌ملکه‌سبا‌درقرآن

  تحلیلی تربیتی بر کنش گفتارهای ملکه سبا در قرآن کریم نویسنده: مرضیه محصص، استادیار دانشگاه شهید بهشتی چکیده: محیط اجتماعی و ادبیات گفتاری و نوشتاری، رابطه ای تنگاتنگ با هم دارند. بسیاری از متون، بازتاب محیط اجتماعی خویش هستند. قرآن کریم از قلمروهای متفاوت زبانی بهره برده و با گزینش آگاهانه و هدفمند الگوهای […]

۱۷ اسفند ۱۳۹۹
2480
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =