پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

آیت الله شیخ ابوتراب کلباسی

آیت الله شیخ ابوتراب کلباسی پنجمین فرزند آیت ‌الله العظمی حاج شیخ محمدجعفر در ۱۷ جمادی الاولی سال ۱۲۷۹ق در اصفهان متولد گردید. ایشان پس از فراگیری مقدمات علوم دینی در حوزه علمیه اصفهان به همراه برادرش حاج شیخ موسی به نجف اشرف هجرت کردند. در نجف دروس خارج فقه و اصول را از آیات عظام حاچ شیخ محمدکاظم خراسانی، حاج سیدمحمدکاظم یزدی و حاج میرزا حسین خلیلی تهرانی بهره برد و از برخی از اساتید خود اجازه اجتهاد و نقل روایت دریافت نمودند و سالیانی در حوزه علمیه نجف تدریس داشت.

حاج شیخ ابوتراب، ابتدا با دختر دوم آیت ‌الله حاج سید ابوالقاسم کاشانی ازدواج کردندکه سه پسر ثمره این ازدواج بود. پس از فوت ایشان، با دختر حجت الاسلام آقا میر سید علی خادمی ازدواج نمودند.

تألیفاتآیت الله شیخ ابوتراب کلباسی

آثار باقی ماند از ایشان عبارت است از:

۱- شرح بر کفایة الاصول

۲- رساله‌های استدلالی در فقه

حالات روحی شیخ ابوتراب کلباسی

آیت الله شیخ ابوتراب کلباسی در حسن خلق و معاشرت محبوب قلوب مردم بودند. ایشان در زهد وتقوا و احتیاط، به پدر و جدّ خود تاسی نموده و در وجوهات شرعی هیچ گونه تصرفی ننمودند؛ و به ملک موروثی پدر قناعت نموده بودند.

حاج ابوتراب کلباسی در رفع حوائج مردم جدیدت تمام داشتند، بخصوص نسبت به زوّار اصفهانی. پس از فوت شیخ العراقین  اهالی اصفهان، اعم از علما و دیگران نسبت به املاکشان ک در عراق ، ایشان را امین خود قرار داده‌ بودند.

حاج شیخ ابوتراب سرانجام در ۷ ذیقعده سال ۱۳۳۷ق رحلت کردند.  ایشان وادی‌السلام نجف-مقابل مقبره حضرت هود و صالح-مدفون شدند.

فرزندان روحانی ایشان عبارت اند از:

۱- حاج شیخ محمدباقر ۲- حاج شیخ علم الهدی ۳- حاج شیخ محمد

آیت الله شیخ ابوتراب کلباسی

آخرین اخبار

تبيين انسان‌شناختی مرگ
تبيين انسان‌شناختی مرگ

تبیین انسان شناختی مرگ در دو نظام وحدت تشکیکی و وحدت شخصی وجود ملاصدرا نویسندگان دکتر عبداله صلواتی دکتر فاطمه کوکرم چکیده مساله مرگ، واقعیتی اجتناب ناپذیر است و تفکر درباره آن یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد انسان‌هاست. ملاصدرا با رویکردی وجود شناسانه به سراغ مقوله مرگ رفته و بر اساس مبانی حکمت متعالیه و با […]

۲ تیر ۱۴۰۰
333
بیشتر بدانید
آئین زیارت
آئین زیارت

  عمریست هر از چند گاهی به زیارت قبور ائمه علیهم‌السلام قدم می‌گذاریم در جستجوی یک راز نهانی! امیدواریم دریچه‌ای به قلب مکدرمان گشوده شود و جلوه‌ای آسمانی و الهی بر سینه مان حلول یابد. از سویی نفَس اولیای الهی چراغ راهی است که می‌توان با استمداد از آن راه را از بیراهه تشخیص داد. […]

۲ تیر ۱۴۰۰
432
بیشتر بدانید
برکات سکوت
برکات سکوت

امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند: «وَ تَلَافِیکَ مَا فَرَطَ مِنْ صَمْتِکَ أَیْسَرُ مِنْ إِدْرَاکِکَ مَا فَاتَ مِنْ مَنْطِقِکَ۱؛ جبران آنچه با سکوت از دست می‌دهی آسان‌تر است از آن‌چه با سخن گفتن از دست برود. » اگر در سخن گفتن کوتاه بیایی، فرض هم بگیریم در جایی از سخن گفتن کوتاه آمدی که نباید سکوت می‌کردی، […]

۲ تیر ۱۴۰۰
533
بیشتر بدانید