پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

آیت ‌الله حاج شیخ محمدجعفر کلباسی

آیت ‌الله‌ حاج شیخ محمدجعفر کلباسی، سومین فرزند علامه حاجی کلباسی در تاریخ ۱۴ ماه رمضان ۱۲۱۹ ق در اصفهان چشم به‌جهان گشودند. ایشان در علم، زهد، تقوا، عبادت، تواضع، حسن اخلاق و احتیاط به پدر و جدّ خود اقتدا نمودند و در اخلاق، تواضع و توجه به حوائج مؤمنین کم نظیر بودند.

تحصیلات آیت ‌الله‌ حاج شیخ محمدجعفر کلباسی:

حاج شیخ محمدجعفر کلباسی، پس از فراگیری مقدمات علوم دینی در حوزه علمیه اصفهان، فقه و اصول و حکمت و کلام را از آیات عظام حاج شیخ محمدابراهیم کلباسی (پدربزرگوارشان)، حاج سید محمدباقر شفتی و حاج شیخ حسن فرزند ملاعلی نوری بهره برده و از این بزرگان اجازه اجتهاد و نقل روایت دریافت نمودند.

در تمام دوران زندگی مرجع بزرگ شیعه علامه حاجی کلباسی، علاوه بر تدریس و تحقیق، در درس پدر خود شرکت می‌کردند. نه‌ تنها جز لجنه علمی، تحقیقاتی والد خود بودند، بلکه از اصحاب جلسه استفتاء پدر خود به شمار می‌آمدند و تقریرات دروس والد خود را می‌نوشتند. ایشان حوزه درسی داشته و شاگردان زیادی از او بهره می‌بردند.

آیت ‌الله‌ العظمی حاج شیخ محمدجعفر کلباسی

آیت ‌الله‌ العظمی حاج شیخ محمدجعفر کلباسی

تبحر حاج شیخ محمدجعفر کلباسی، در مباحث حدود و قصاص و دیات سبب گردید تا ناصرالدین شاه قاجار از ایشان درخواست نماید احکام قضایی حدود و قصاص و دیات را به زبان فارسی برای اجرای قانون‌مند در مملکت، تدوین نمایند.

تألیفات:

۱- «نورالعین في أحکام الحدود و القصاص».
۲- «تحفة الجعفریة» در دیات.
۳- «منهج الرشاد إلی أحکام الدین و الإیمان» که شرح مبحث طهارت «إرشاد الأذهان» علامه حلی می‌باشد.
۴- «شرح الشرایع» در فقه.
۵- «شرح حال علامه حاجی کلباسی و علامه سید شفتی» که خلاصه شرح حال علامه کلباسی را در خاتمه کتاب منهاج الهدایه پدرش تدوین نموده‌ اند.
آیت ‌الله شیخ محمدجعفر در روز جمعه ۲۶ محرم سال ۱۲۹۲ ق رحلت کردند و در مقبره پدربزرگوارشان علامه حاجی کلباسی دفن شد. ایشان پنج فرزند پسر داشتند که همگی از علماء دوره بعد محسوب می‌شوند:
۱- شیخ محمدعلی ۲- شیخ محمدحسن ۳-شیخ محمدحسین ۴- شیخ موسی ۵-شیخ ابوتراب.

تیتر

متن

شیعیان نامیبیا
شیعیان نامیبیا

نامیبیا کشوری در جنوب غرب آفریقا، از شمال به آنگولا، از شمال شرق به زامبیا و زیمبابوه، از شرق به بوتسوانا، از جنوب شرقی و جنوب به آفریقای جنوبی و از غرب به اقیانوس اطلس محدود است. این کشور ۸۲۴/۲۶۹ کیلومتر وسعت دارد و براساس برآورد ۲۰۰۹م. جمعیت آن ۲/۰۶۳/۰۰۰ نفر است. بیشتر جمعیت این […]

۲۴ مهر ۱۴۰۰
948
بیشتر بدانید
دلایل وجوب امام زمان (عج)
دلایل وجوب امام زمان (عج)

همه ادیان و مذاهب، عقیده دارند که یک منجی و یک دست مقتدر الهی در مقطعی از تاریخ خواهد آمد و در نجات بشر از ظلم و جور معجزه گری خواهد کرد.۱ ایمان و عقیده به ظهور حضرت مهدی عجل‌الله‌ فرجه ‌الشریف در اسلام به قدرى اصیل و ریشه‌دار و با اهمیت است که یكى […]

۲۴ مهر ۱۴۰۰
1067
بیشتر بدانید
حکم انجام کارهای غیر ادری در وقت فراغت اداری
حکم انجام کارهای غیر ادری در وقت فراغت اداری

حضرت علی علیه السلام می فرمایند: «قَضاءُ حقوقِ الاخوانِ اَشرفُ اَعمالِ المُتّقین، یَستَجلِبُ مَوَدَّةَ المَلائِكةِ المُقَرَّبینَ و شَوقَ الحوُرِ العین. افضل اعمال‌ متقیان، ادای حقوق برادران دینی است که محبّت فرشتگان مقربین و اشتیاق حوریان بهشتی را برای خود به دنبال خواهد داشت». (بحار، ج ٧٤، ص ٢٢٩) حکم انجام کارهای غیر ادری در وقت […]

۲۴ مهر ۱۴۰۰
1327
بیشتر بدانید