درباره معظم له

استاد محقق آیة الله حاج شیخ احمد کلباسی اشتری فرزند آیت الله حاج آقا صدر الدین فرزند آیة الله العظمی حاج شیخ محمد رضا فرزند آیة الله حاج شیخ عبد الرحیم فرزند آیة الله حاج شیخ محمد رضا (مشهور به شیخ الاسلام ) فرزند مرجع کل شیعه آیة الله العظمی علامه حاجی محمد ابراهیم کلباسی  و همگی از نوادگان صحابی عظیم الشأن امیرالمؤمنین علیه السلام جناب مالک اشتر نخعی اعلی الله مقامه می باشند.

آیة الله کلباسی متولد سال ۱۳۴۴ شمسی می باشند. ایشان هنگام گذراندن دوران دبیرستان پا به حوزه علمیه نهادند و عصرها و شب ها به فرا گرفتن ادبیات عرب و مقدمات پرداختند و پس از اخذ دیپلم به طور تمام وقت در اختیار تحصیلات حوزوی قرار گرفتند.

اساتید آیة الله کلباسی

در اصفهان ادبیات عرب را نزد حجج اسلام حاج  سید مصطفی موسوی درچه ای و حاج  شیخ محمود بکتاشیان (مهدوی) خواندند. منطق را نزد حاج شیخ حسین عشّاقی فرا گرفتند و به درس تحریر الوسیله حجت الاسلام  و المسلمین سید ضیاء الدین تجویدی حاضر شدند و همزمان ادبیات عرب را تدریس می نمودند.

هجرت به شهر قم

آیة الله کلباسی پس از چند سال به شهر قم هجرت نمودند. ایشان در قم جهت تکمیل منطق و فرا گرفتن فلسفه به درس اساتید ارجمند حضرات آقایان حاج شیخ رضا اکبریان و حاج شیخ غلامرضا فیاضی راه یافتند و تقریرات درس بدایة الحکمه آقای فیاضی را نوشتند،

روش تحقیق در نهج البلاغه را نزد حاج شیخ محمد دشتی و همچنین شرح لمعه و اصول فقه را نزد حجت اسلام و حضرات آیات حاج شیخ علی پناه اشتهاردی، شیخ محمد حسن ممدوحی کرمانشاهی، حاج شیخ علی عالمی (امام جمعه لندن)، شیخ علی نکونام، شیخ محمد ناصری، شیخ مهدی گنجی و درایه و رجال را نزد آیت الله زنجانی خواندند.

ایشان در ایام تعطیلات حوزه علمیه قم، در اصفهان مقداری از اصول فقه و شرح لمعه را نزد مرحوم والد خود خواندند و کتاب مکاسب و رسائل شیخ اعظم را نزد حضرات آیات حاج شیخ احمد پایانی، حاج شیخ مصطفی اعتمادی، حاج شیخ علی پناه اشتهاردی و حاج شیخ قدرت الله وجدانی فخر و حاج شیخ احمد ستوده گذراندند.

پس از اتمام دروس سطح حوزه به درس خارج بعضی از اعلام و مراجع راه یافتند و مدتی در درس فقه آیة الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانی و آیة الله العظمی حاج شیخ جواد تبریزی و آیة الله العظمی مکارم شیرازی شرکت کردند.

ایشان در همین دوران در حوزه علمیه قم، شرح لمعه و اصول فقه تدریس می نمودند. همچنین در همان دوران  به دانشگاه قم وارد شدند و موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته الهیات و معارف اسلامی گردیدند و سپس به درجه کارشناسی ارشد در رشته فقه و مبانی حقوق دست یافتند. ایشان در اوایل سال ۱۳۶۹ شمسی به اصفهان بازگشتند و به ادامه تحصیلات حوزوی و تحقیق پرداختند.

بازگشت به اصفهان

آیة الله کلباسی در اصفهان  ابتدا مدتی در درس خارج  فقه پدر خود مرحوم آیة الله حاج آقا صدر الدین کلباسی حاضر شدند و به درس اصول آیة الله حاج شیخ محمد کلباسی رفتند.  همچنین جلد اول اسفار ملا صدرا را نیز نزد آیة الله حاج سید مجتبی صادقی خواندند.

پس از رحلت والد خود به درس فقه و اصول آیة الله العظمی حاج شیخ ابوالقاسم انصاری (سبط شیخ اعظم اعلی الله مقامه) حاضر شدند و مجدداً مکاسب و رسائل شیخ اعظم را  که جمع بین سطح و خارج بود، کامل از ایشان فرا گرفتند و یک دوره خارج اصول را به مدت هشت سال نزد ایشان تلمّذ نمودند.

ایشان ۲۰ سال در درس خارج فقه آیة الله العظمی انصاری شرکت کردند و تقریرات بخشی از مباحث فقه و اصول ایشان را نگاشتند. در همین دوران، مدتی در درس خارج فقه آیة الله حاج شیخ احمد زاهد نجفی شرکت کردند. در همین سال ها عده ای از طلاب در دروس سطح از ایشان بهره بردند.

اکنون چند سالی است به تدریس خارج فقه و اصول و قواعد فقهیه اشتغال داشته و شاگردانی از خرمن وجودشان خوشه ها چیده اند.

تألیفات و تحقیقات آیت الله کلباسی

تلخیص الدرایه (در علم الحدیث) و تقریرات درس رجال آیة الله زنجانی.

ترجمه و شرح کتاب سیوطی در  ادبیات عرب.

حواشی بر رسائل (فرائد الاصول شیخ ).

حواشی بر مکاسب محرمه.

حواشی تفسیر قرآن کریم پیرامون بعضی آیات.

چهل حدیث حج به همراه ره توشه حجاج.

جمع آوری شرح حال علمای بیت کلباسی.

رساله ای در اخلاق و سلوک.

تاریخ تحلیلی زندگانی امیر المؤمنین علیه السلام.

تاریخ تحلیلی زندگانی امام حسن علیه السلام.

تاریخ تحلیلی زندگانی امام حسین علیه السلام.

تاریخ تحلیلی پیام آوران عاشورا ( امام سجاد و حضرت زینب علیهما السلام).

تاریخ تحلیلی قیام مختار ثقفی.

اول معرفت بعد زیارت  ( در معرفت زیارت عتبات ).

فضیلت و اعمال شب نیمه شعبان (لیله القدر اهل بیت).

تفسیر سوره قدر به همراه اعمال شب قدر.

فضیلت و اعمال شب عید فطر و قربان.

معیار الفقاهه فی الموازنه بین العروه و التحریر (  در مبحث اجتهاد و تقلید).

تصحیح و تعلیق  بر کتاب انیس اللیل در شرح دعای کمیل.

تصحیح  و تعلیق  بر کتاب نفحات اللیل در شرح دعای کمیل.

تصحیح وتعلیق بر کتاب منتخب الرسائل  با حواشی آیة الله العظمی حاج شیخ محمد رضا کلباسی اشتری.

تصحیح  و تعلیق بر کتاب راه اطاعت و بندگي یا طریق العبودیه (در اخلاق و سلوک).

تصحیح  و تعلیق بر کتاب إشراقات الأيام في إفاضات الأنام (در تفسير عرفاني بعضي آيات قرآن مجيد).

تصحیح  و تعلیق بر کتاب شرح عرفاني بر اشعار خواجه حافظ شيرازي.

تصحیح  و تعلیق بر کتاب منازل ‏السائرين فی  شرح مقامات العارفين.

تصحیح  و تعلیق بر کتاب دستور تبلیغ دین یا  راهنماي گویندگان و شنوندگان.

تصحیح  و تعلیق بر کتاب دعوة الحسينيه (در اسرار نهضت حضرت امام حسين علیه السلام ).

تصحیح  و تعلیق بر کتاب هدية السالکين (در سير و سلوک).

تصحیح  و تعلیق بر کتاب نهج النجاه ( روش نجات در آخرت ).

تصحیح  و تعلیق بر کتاب مکيال اليقين فی  اصول الدين.

اجازات مراجع و علماء

مراجع و علمایی که به  ایشان اجازه روایی و اجتهاد و امور حسبیه داده اند، عبارت اند از:

آیة الله العظمی حاج سید محمد رضا گلپایگانی  ( امور حسبیه)

آیة الله العظمی حاج شیخ جواد تبریزی ( امور حسبیه)

آیة الله العظمی  حاج سید علی سیستانی ( امور حسبیه)

آیة الله العظمی حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی( امور حسبیه)

آیة الله العظمی حاج شیخ ناصر مکارم شیرازی  (امور حسبیه – نقل روایت)

آیة الله العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی (امور حسبیه – نقل روایت)

آیة الله العظمی حاج شیخ حسین نوری همدانی ( امور حسبیه – نقل روایت)

آیة الله العظمی حاج سید علی خامنه ای (امور حسبیه)

آیة الله العظمی حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی ( امور حسبیه)

آية الله العظمي حاج سيّد عزّ الدین حسینی زنجانی (نقل روایت)

آیة الله العظمی حاج شیخ ابوالقاسم انصاری (اجتهاد و نقل روایت)

آیة الله حاج آقا صدر الدین کلباسی (اجتهاد و نقل روایت)

آیة الله حاج سید مجتبی صادقی ( نقل روایت)

آیة الله حاج شیخ احمد زاهد نجفی (نقل روایت و اجتهاد)

آیة الله حاج شیخ محمد کلباسی (نقل روایت)

آیة الله العظمی سید موسی حسینی شبیری زنجانی (نقل روایت وامور حسبیه)

آیة الله العظمی حاج سید محمد علی علوی گرگانی (نقل روایت و امور حسبیه)

آیة الله سید عبد اللطیف حسینی قرشی کوه کمره ای (نقل روایت)

آیة الله العظمی حاج شیخ عبد الله جوادی آملی ( امور حسبیه)

آیة الله العظمی سید محمد حسینی شاهرودی ( امور حسبیه – نقل روایت)

آیة الله العظمی سید محمود هاشمی  شاهرودی ( امور حسبیه – نقل روایت)

آیة الله العظمی حاج شیخ عباس محفوظی ( امور حسبیه – نقل روایت)

آیة الله العظمی حاج شیخ محمد علی گرامی ( اجازه اجتهاد و نقل روایت)

آیت الله العظمی حاج سید عبد الکریم موسوی اردبیلی ( اجازه امور حسبیه و نقل روایت)

نقش آیة الله کلباسی در تبلیغ و اشاعه فرهنگ اهل بیت علیه السلام

آیة الله کلباسی از سال ۱۳۶۶ شمسی در اصفهان در دو ماه محرم و صفر منبر می روند و بحمدلله اکنون یکی از سخنرانان مبرّز به شمار می آیند که با بیانی جذاب و پر محتوا در تبلیغ دین و مرام سید الشهدا علیه السلام ساعی هستند.

ایشان شب ها در مسجد رکن الملک واقع در تخت فولاد اصفهان که شاعر ادیب مرحوم حاج میرزا سلیمان خان شیرازی در سال ۱۳۱۸ قمری آن مسجد را به جهت علاقه به جدّ ایشان ساخته، اقامه جماعت می نمایند و شب های جمعه در مسجد مذکور، سیره اجدادی خویش در برگزاری دعای کمیل وقت سحر را ادامه می دهند و جلسه دعای ایشان حال خوشی دارد .

ایشان  از سال ۱۳۷۰ شمسی تا کنون ظهر هر پنج شنبه در مسجد خیاطها  واقع در بازار اصفهان اقامه جماعت می نمایند. همچنین در سال ۱۳۸۹ شمسی حجت الاسلام  و المسلمین حاج آقا کاظم کلباسی (ره) از ایشان دعوت نمودند تا صبح و ظهر در مسجد حکیم اقامه جماعت نماید.

سخنرانی های آیة الله کلباسی

سخنرانی های ایشان در ایام تبلیغ در سی سال گذشته جاذبه زیادی بین جوانان و عموم مردم داشته است. از سال ۱۳۶۶ شمسی در اصفهان در دو ماه محرم و صفر منبر می روند. همچنین ایشان در جلسات هفتگی بعضی اساتید دانشگاه و دبیران بیش از ۲۰ سال به تفسیر قرآن کریم پرداخته اند و تفسیر قرآن ایشان در شب های جمعه در مسجد رکن الملک مشتاقانی دارد.

حاج احمد کلباسی تا سال ۱۳۸۹ شمسی ظهر ها و شب ها در مسجد رکن الملک واقع در تخت فولاد اصفهان که شاعر ادیب مرحوم حاج میرزا سلیمان خان شیرازی در سال ۱۳۱۸ قمری آن مسجد را به جهت علاقه به جدّ ایشان ساخته، اقامه جماعت می نمودند و شب های جمعه در مسجد مذکور سیره اجدادی خویش در برگزاری دعای کمیل وقت سحر را ادامه می دهند. در مجلس دعای کمیل سحری ایشان بیش از هزار نفر  از مشتاقان حاضر می شوند  همچنین در جلسات دعا و احیای ایشان در مسجد رکن الملک در شب قدر و شب عید فطر و قربان و شب عرفه  و لیله الرغائب و شب نیمه شعبان و نیمه ماه رجب چند هزار نفر شرکت می کنند.

 عمران و تجهیز مساجد

معظم له در باب آبادی و عمران مساجد مثل اجداد خویش ساعی و کوشا هستند. تعمیرات مهمی توسط ایشان با کمک مؤمنین در سه مسجدی که اقامه جماعت می نمایند، انجام شده است .

به همت ایشان درسالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱ شمسی کتابخانه عظیمی با ۳۵۰۰ متر مربع زیر بنا شامل دو سالن  مطالعه و اجتماعات با بیش از یک هزار متر مربع وسعت، مخزن کتاب، کلاس ها و امکانات لازم در کنار مسجد رکن الملک احداث شد و شبستان مسجد حدود ۱۸۰ متر مربع  به سبک سنتی توسعه یافت و چهار  محراب به همراه کاشی کاری سنتی در سمت قبله مسجد اضافه گردید .

پشت بام مسجد جهت شرکت مردم در مراسم نماز و دعا، تسطیح و نرده گذاری گردید و آب انبار مسجد به سالن مطالعه طلاب تبدیل گردید. چون تکیه آیة الله حاج محمد جعفر آباده ای شامل مرقد آن عالم ربّانی و چهار صحن و حجرات دور تا دور آن از بناهای خیر مرحوم رکن الملک بوده و در معرض تخریب کلّی قرار داشت  به همت ایشان  مرمّت کلّی گردید و تغییر کاربری داده شد و طلاب علوم دینی در حجرات آن اسکان یافتند.

همچنین دو حوزه علمیه، برای برادران و خواهران توسط ایشان تأسیس گردید که در گسترش فرهنگ دینی آثار و برکات زیادی به دنبال داشته است. اکنون به غیر از هزاران ساعت درس و مباحثه و پژوهش، ده ها نفر امام جماعت از حوزه علمیه ایشان به مساجد و مدارس و ادارات دولتی شهر اصفهان برای اقامه نماز جماعت و ترویج مکتب شیعه اعزام می شوند.

باغ والهیه

از آنجا که مرحوم مشهدی محمد والی زاده نواده شاعر گرانقدر حاج محمد کاظم واله اصفهانی باغ و عمارت قدیمی  ملکی خود را برای سکونت امام جماعت مسجد رکن الملک تحت تولیت آیة الله العظمی حاج شیخ محمد رضا کلباسی اشتری و اعقاب معظم له وقف کرده بودند، با پیگیری ایشان اداره تحقیق اوقاف اصفهان، به استناد وقف نامه، تولیت باغ واله را به ایشان واگذار نمودند. ایشان در سمت غرب باغ مذکور سه پلاک شش دانگ خریداری وجهت احداث  مدرسه علمیه ، به نام جدّ خود جناب مالک اشتر، در سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ اقدام  نمودند.

این مدرسه علمیه شامل هجده کلاس درس، سالن اجتماعات  محل اسکان خانوادگی سرایدار  محل اسکان اساتید مهمان به همراه سرویس ها و امکانات لازم می باشد. همچنین همت معظم له در جوار مقبره علامه حاجی محمد ابراهیم کلباسی مقابل در شرقی مسجد حکیم، دو پلاک شش دانگ خریداری شد و مرکز احیاء تراث علماء بیت کلباسی و مجتمع تحقیقات علوم اسلامی و مدرسه علمیه ای به نام جدّ خود علامه حاجی کلباسی احداث کردند. این مدرسه علمیه شامل سالن اجتماعات با مساحت ۴۰۰ متر مربع و ۱۰ کلاس درس و ۲۵ حجره اسکان طلاب به همراه تأسیسات، سرویس های لازم، صحن و دو سر در ورودی و…، به سبک معماری سنتی می باشد.

تقدیر نامه ها

ناگفته نماند نهاد کتابخانه های عمومی کشور و مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان در سنوات گوناگون  تقدیر نامه هایی به عنوان مؤسس کتابخانه عمومی رکن الملک اصفهان برای ایشان ارسال داشته اند.

و در سال ۱۳۸۸ شمسی کتابخانه عمومی رکن الملک از طرف مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان و از طرف نهاد کتابخانه های عمومی کشور حائز ارتقاء و کسب درجه استاندارد گردید.

فعالیت های دینی و اجتماعی آیة الله کلباسی

معظم له در کنار فعالیت های علمی خود در حوزه علمیه اصفهان، در دیگر زمینه های دینی و اجتماعی نیز حضور پرثمری داشته اند که از آن جمله می توان به برگزاری جلسات تفسیر قرآن، برگزاری مراسمات مذهبی همانند احیاء شب های قدر و دعای کمیل در شب های جمعه اشاره کرد که تاثیر بسزایی در ترویج معارف دینی بین مردم اصفهان داشته است.

تأسیس مؤسسات و مراکز علمی

از دیگر اقدامات مهم آیة الله کلباسی می توان تأسیس و احیای مؤسّسات و مراکز علمی- دینی ذیل را نام برد:

-تأسیس کتابخانه عمومی و مجتمع فرهنگی دینی رکن الملک

-تعمیر کلّی مسجد رکن الملک به همراه توسعه شبستان مسجد با معماری اسلامی و احداث محراب ها و سردرهای ورودی جدید

-مرمّت کلّی تکیه آیة الله حاج محمد جعفر آباده ای شامل تعمیر صحن ها و حجرات اطراف آن و تبدیل آن به مدرسه علمیه رکن الملک (واحد برادران)

-ساخت حجرات جهت اسکان طلّاب در طبقه فوقانی کتابخانه رکن الملک

-تأسیس مدرسه علمیه رکن الملک ( واحد خواهران) شامل ۱۶ مَدرَس و سالن اجتماعات و امکانات لازم

-تعمیر کلّی باغ والهیّه و ساختمان قدیمی آن و احداث سر در ورودی و دو دفتر اداری دو طرف سر در جدید الاحداث

-احداث  و تأسیس  مدرسه علمیه مالک اشتر با خرید ۳ پلاک شش دانگ در سمت غرب باغ والهیّه شامل ۲۰ مَدرَس، سالن اجتماعات و ۳ واحد مسکونی جهت مقام تولیت و اساتید میهمان

-تأسیس مؤسّسه تحقیقات علوم اسلامی آیة الله العظمی حاج شیخ محمد رضا کلباسی اشتری با خرید یک پلاک شش دانگ جنب کتابخانه مسجد رکن الملک و ساخت آن در دو طبقه

-احداث و تأسیس مدرسه علمیه علّامه حاجی کلباسی و مرکز احیاء تراث علمای بیت کلباسی با خرید دو پلاک شش دانگ در جوار مقبره مرجع مستجاب الدّعوة آیة الله العظمی علّامه حاج محمد ابراهیم کلباسی اشتری مقابل درِ شرقی مسجد حکیم اصفهان شامل سی مَدرَس و حجره و سالن اجتماعات و امکانات لازم به سبک معماری اسلامی.

مرمت مسجد حکیم و خیاطها

-مرمّت کلّی مسجد حکیم، تأسیس این مسجد به همّت فقیه عالی مقام صاحب بن عبّاد به حدود سال ۳۵۵ هجری قمری باز می گردد که قسمت هایی متعلّق به آن دوران موجود است، بازسازی مجدّد آن توسط حکیم داود طبیب حاذق دوران صفویّه ملقّب به تقرّب خان به سال ۱۰۷۳ هجری قمری انجام یافته است.

مسجد حکیم محل اقامه جماعت و تدریس مرجع کلّ شیعه علّامه محقّق آیة الله العظمی حاج محمد ابراهیم کلباسی اشتری بوده و چند قرن است که علمای بیت کلباسی در آن اقامه جماعت و تدریس می نمایند.

طی سال های اخیر این مسجد بزرگ به همّت معظم له مورد تعمیرات اساسی قرار گرفت که شامل مرمّت شبستان های شمالی و غربی، سردرها، ازاره ها، وضو خانه ها، کاشی کاری ها، حجرات و احیای مجدّد مقبرۀ حکیم داوود می باشد و حجرات آن آمادۀ بهره برداری طلّاب گردید

-مرمّت کلّی مسجد خیّاطها واقع در بازار بزرگ اصفهان، بنای این مسجد به دوران صفویّه باز می گردد و محلّ اقامۀ جماعت و تدریس آیت الله العظمی حاج شیخ محمد رضا کلباسی اشتری بوده و در این سال ها به همّت آیت الله حاج شیخ احمد کلباسی مورد تعمیرات اساسی قرار گرفته و حجرات آن آمادۀ بهره برداری طلّاب شد.

توصیف معظم له از زبان حاج شیخ عباس میریان

آقای حاج سید عباس میریان از مداحان، شاعران ونماز گزاران مسجد رکن الملک در توصیف معظم له چنین سروده اند:

مردی که در این مسجد و محراب امین است                            از سلسله مالک اشتر به یقین است

حاج احمدِ کلباسیِ دامت برکاته                                            فرزندِ گرانقدر از آن مصدر دین است

میراث ز جدّ و پدر و والده دارد                                                هم عابد  و هم زاهد و در سجده جبین است

این توسعه مسجد و مجموعه رکنی                                       از همت والای همین مرد   امین است

سرمایۀ دنیایی و عقبایی ِ   ایشان                                         تأسیس یکی حوزه علمیه دین است

در نیمه شب جمعه بود غرق مناجات                                       ذکرش همه العفو به ربّ الارضین است

از ماتم جانسوز حسین و غم اصحاب                                       بهر پسر فاطمه ، گریان و غمین است

با این همه مسؤلیت و حجم مسائل                                        در فکر ضعیفان و یتیمانِ حزین است

یا رب  تو نگهدار وجودش ز بلیّات                                             چون ناشر احکام خدا روی زمین است

در وصفِ صفاتش نه همین قدر که گفتیم                                  نزد علما، تحفه درویش، همین است

تیتر

متن

دین‌وفراینداسلامی‌سازی‌علوم
دین‌وفراینداسلامی‌سازی‌علوم

  مقایسه تاثیر گستره دین در فرایند اسلامی‌سازی علوم از منظر آیت‌الله جوادی آملی و آیت‌الله مصباح یزدی نویسندگان: محمود فتحعلی، دانشیار گروه کلام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) عباس مطیعی، دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه دین مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) چکیده: یکی از شروط لازم برای رسیدن به تمدن اسلامی […]

۹ مرداد ۱۴۰۰
1140
بیشتر بدانید
پرسش و پاسخ امام کاظم(ع)
پرسش و پاسخ امام کاظم(ع)

آیا حضرت ابوطالب بر پیامبر خدا حجت بود؟ درست بن ابی منصور از حضرت امام کاظم علیه‌السلام پرسید: آیا حضرت ابوطالب بر پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم حجت بود؟ فرمودند:«خیر، بلکه وصایای پیامبران نزد اوبه امانت بود و او تحویل پیامبر داد».۱ آیا پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم علوم تمام پیامبران الهی را داشتند؟ عبدالحمید می‌گوید: به حضرت موسی بن […]

۹ مرداد ۱۴۰۰
1275
بیشتر بدانید
قرار دادن سال خمسی جداگانه زنان
قرار دادن سال خمسی جداگانه زنان

رسول اكرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند: «السَّخِيُّ بِمَا مَلَكَ وَ أَرَادَ بِهِ وَجْهَ اللَّهِ تَعَالَى وَ أَمَّا السَّخِيُّ فِي مَعْصِيَةِ اللَّهِ فَحَمَّالُ سَخَطِ اللَّهِ وَ غَضَبِهِ وَ هُوَ أَبْخَلُ النَّاسِ عَلَى نَفْسِهِ فَكَيْفَ لِغَيْرِهِ ؛ سخاوتمند كسى است كه از اموال خود و براى رضاى خدا سخاوت داشته باشد ، اما كسى كه […]

۹ مرداد ۱۴۰۰
1402
بیشتر بدانید