پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

آغاز محاصره اقتصادی ایران توسط آمریکا

0
(0)
۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
3465

آغاز تحریم ها در پی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت آمریکا به دخالت‌ های خود در امور داخلی ایران ادامه داد. در آبان ۱۳۵۸ ه.ش که شاه ظاهرا برای درمان به آمریکا رفت، روابط جمهوری اسلامی با آمریکا بسیار بحرانی شد.

ملت ایران ضمن محکوم کردن اقدامات آمریکا به دلیل حمایت از رژیم محمد رضا پهلوی، خواستار استرداد وی جهت محاکمه شدند، اما آمریکا این درخواست را رد کرد.

به دنبال رد این خواسته و نیز در پی افزایش مداخلات آمریکا در امور داخلی ایران، سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ ه.ش به تصرف دانشجویان پیرو خط امام درآمد و کلیه کارکنان آن به گروگان گرفته شدند.

در پی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران، شیطان بزرگ که به ایران پس از انقلاب اسلامی، به چشم همان ایران زمان رژیم ستم شاهی می‌ نگریست و به دنبال شکست‌ های سیاسی، تبلیغاتی و نظامی خویش برای رهایی گروگان‌ها، در اول خرداد ۱۳۵۹ه.ش، به حربه تحریم اقتصادی توسل جست.

اما از همان آغاز، شکست چنین توطئه‌ای روشن بود. از این رو آمریکا به کمک بازار مشترک اروپا، داد و ستدهای اقتصادی ایران را تحریم کرده تا ایران را منزوی سازند.

تحریم ها چه نتیجه ای برای ایران داشت؟

ولی گذشت زمان نه تنها ایران را گوشه‌گیر نساخت، بلکه باعث شد تا ایران بیشتر از قبل روی پای خود بایستد. هم چنین شرکت‌های متعدد اروپایی و حتی آمریکایی که از تحریم ایران متضرر شده بودند، خواهان ارتباط اقتصادی و همکاری‌ های دوجانبه بوده‌ا ند.

استقبال شرکت‌های خارجی برای همکاری با ایران به اندازه‌ای بود که آنان به تحریم ایران توجهی نکردند و در نتیجه بُعد منفی این تحریم گریبان غرب را گرفت.

جهت مطالعه بیشتر رجوع شود به:

تحليل راهبردی تحريمهای تحميلی بر جمهوری اسالمی ايران مبتني بر الگوي واردن و علی ردادی، حميدرضا نيكوگفتارصف

تأثیر تحریمهای یک جانبه و چندجانبه بر ایران از منظر حق بر سالمت شهروندان ایرانی حسین آلکجباف  مجتبی انصاریان

آثار تحریم های تجاری و مالی بر اقتصاد ایران: تجزیه و تحلیل تاریخی، کاظم یاوری، رضا محسنی

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

روز جهانی محیط زیست
روز جهانی محیط زیست

هر سال روز ۱۶ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. تاریخچه: تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ بر می‌گردد، در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این […]

۱۵ خرداد ۱۴۰۱
9728
بیشتر بدانید
قیام ۱۵ خرداد
قیام ۱۵ خرداد

بی‌ تردید هیچ دگرگونی و انقلابی بی ‎ریشه و علت پدید نمی‌ ‎آید و بستر ها و عواملی در شکل گیری آن موثر است. قیام ۱۵ خرداد نیز جنبشی ماندگار و اثر گذار است و نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌ رود. این قیام، سر آغاز تحولات و دگرگونی‌ های شگفت‌ […]

۱۴ خرداد ۱۴۰۱
8775
بیشتر بدانید
رحلت امام خمینی
رحلت امام خمینی

۱۴ ‌خرداد‌ ماه سال ۱۳۶۸ ه.ش یکی از تلخ‌ ترین و غمبارترین روزهای تاریخ ایران به شمار می‌ رود، روزی که بت شکن قرن و ابراهیم زمان از میان ملت ایران پر کشید. سید روح‌ الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در ۱۴ خرداد سال […]

۱۳ خرداد ۱۴۰۱
7167
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 6 =