پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

آثارقیام حسینی از دیدگاه رهبری

5
(1)
۲ دی ۱۴۰۰
15735

نویسندگان:

اشرف میکاییلی ، استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی
سمیه جلالی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته الهیات و معارف اسلامی گرایش عرفان اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی

چکیده:

قیام امام حسین علیه السلام علت ها و عوامل گوناگونی مثل اطاعت از خداوند، اصلاح امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله امر به معروف و نهی از منکر، ایجاد نظام و تشکیل حکومت اسلامی داشته است.

این قیام آثاری عظیم و ویژه بر اعمال و رفتار مسلمانان در طول تاریخ داشته و همچنین تاثیرگذار بر انقلاب هایی بی نظیر هم چون انقلاب اسلامی ایران و نیز قیام های دیگر در سراسر جهان بوده است.

این بیداری اسلامی تا زمان حال حاضر نیز ادامه یافته و در آینده نیز همچنان ادامه خواهد داشت و تا اسلام زنده است قیام امام حسین علیه السلام نیز در جان های بیدار نه تنها مسلمین بلکه در جان هر آزادمردی زنده خواهد بود.

در واقع نهضت امام حسین علیه السلام به عنوان نهضتی انقلابی پایدارترین نهضت سیاسی شیعه است چرا که در آن زمان انحراف از موازین اخلاقی واجتماعی به اوج خود رسیده بود و امام حسین علیه السلام تنها کسی بود که می بایست این جامعه رو به زوال رفته را بازسازی کند.

بدین ترتیب حسین بن علی علیه السلام مردم را به جهاد در راه خدا دعوت کرده و خود لباس رزم در برابر دشمنان پوشید. به این خاطر کربلا گنجینه ای از اخلاق والای انسانی است که تامل در آن درس آزادگی و اخلاق متعالی را به انسان نشان می دهد.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به کنفرانس ملی رویکردهای نوین علوم انسانی در قرن ۲۱، سال ۱۳۹۶.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

جایگاه مالک در میان سرداران
جایگاه مالک در میان سرداران

  جایگاه مالک در میان سرداران امیرالمؤمنان علی علیه السلام نویسنده: علی اکبر عباسی، دانشجوی دکتری تاریخ اسلام دانشگاه اصفهان چکیده: جناب مالک اشتر در میان سرداران حضرت علی علیه السلام موقعیتی بی نظیر داشتند. ستایش ها و تمجیدهای امام علی علیه السلام از مالک اشتر نشانگر اعتماد فوق العاده آن بزرگوار به ایشان است. […]

۹ دی ۱۴۰۰
19169
بیشتر بدانید
مدیریت رنج درسیره امام حسین(ع)
مدیریت رنج درسیره امام حسین(ع)

نویسندگان: حسین علی اکبرخانی، کار شناسی ارشد علوم قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد محمد حسن رستمی ، دانشیار گروه علوم قران و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد ابوالفضل غفاری ، دانشیار گروه علوم قران و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد چکیده: مطابق با آیات قرآن کریم، رنج ها و سختی ها از سنت های قطعی پروردگار در زمین […]

۶ دی ۱۴۰۰
16943
بیشتر بدانید
کیفیت زندگی حسینی
کیفیت زندگی حسینی

نویسندگان: نگین مرادی، کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه اصفهان محمدباقر کجباف، استاد گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان امیر قمرانی، استادیار گروه روانشناسی و آموزش کودکان با نیازهای خاص دانشگاه اصفهان چکیده: اسلام اهتمام ویژه ای به استحکام بنیان خانواده دارد ازاین رو سبک زندگی اهل بیت علیهم السلام را به عنوان بالاترین الگوها به انسان عرضه می […]

۲۸ آذر ۱۴۰۰
2115
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 4 =